Geleceğin Teknolojisi Yapay Zekânın Kullanıldığı 18 Etkileyici Film

Günümüzde adından sıkça bahsedilmeye başlanan yapay zeka ile ilgili olarak yapılmış filmler!


2
2 Paylaşım, 2 Beğeni

Yapay zekâ teknolojisi artık bilim kurgu filmlerinden çıkıp gerçek hayatımıza girmeye başladı bile. Akıllı telefonlar, bilgisayarlar, endüstri ve en çok da sağlık alanında kullanılmaya başladığını görüyoruz, okuyoruz. 2019 yılına da yön verecek teknoloji trendlerinin başında gösterilen yapay zekâ teknolojisi, filmlerden geçmişten bugüne kadar hep kullanıldı. İşte eskiden yeniye 18 yapay zekâ filmi.

 1. 1 Metropolis (1927)


  Sinema dünyasına yepyeni bir soluk getiren ve yapay zekâ filmleri arasında en eski olan Metropolis tam 91 yıl önce sinemaya aktarılmış. Tüm zamanların en iyi bilimkurgu filmi olarak gösterilen filmin yönetmeliğini Fritz Lang üstlenmişti.

 2. 2 2001: A Space Odyssey (2001: Bir Uzay Destanı) (1968)


  Film 1968 yılında gösterime girmiş olsa da sahneleri şimdi bile sizi etkileyecek türden. Sadece yapay zekâ filmleri arasında değil sinema tarihinin tüm filmleri arasında en iyilerinden biri olarak gösterilir. Yapay zekânın insanın başına nasıl bela olduğunu anlatan bu filmi izlemediyseniz daha fazla vakit kaybetmeyin.

 3. 3 Star Wars: Episode IV – A New Hope (Yıldız Savaşları: Bölüm IV - Yeni Bir Umut)(1977)


  Bir efsaneye geldi sıra. Star Wars serisinin ilk filmiStar Wars: Episode IV – A New Hope’da R2-D2 ve C-3PO adlı yapay zekâlı robotların fedakâr ve sempatik halleri milyonların hayranlığını kazanmış ve bu yapay zekâ ne güzel bir şey dedirtmişti.

 4. 4 Tron (1982)


  Eski deyip de izlemekten kesinlikle mahrum kalmamınız gereken bir yapay zekâ filmi Tron. Döneminde oldukça ilgi görmüş filmde, bir hackerin sanal dünyaya giriş yaptıktan sonra yapay zeka ile olan mücadelesini konu alıyor.

 5. 5 Blade Runner (Bıçak Sırtı) (1982)


  Yapay zekâlı robotlar ile insanlar arasında olası bir mücadeleyi konu edinen film yapay zekâ kavramı hakkında derin düşüncelere girmenize neden oluyor. Sinemanın en başarılı filmleri arasında gösterilen filmde Harrison Ford başrol üstlenmişti.

 6. 6 WarGames (Savaş Oyunları) (1983)


  Genç ve iyi bir bilgisayar kullanıcısı olan David Lightman okuldaki bilgisayardan ABD Hava Kuvvetleri süper bilgisayarına giriş yapmayı başarır. Sonraki solukları kesecek cinsten. Soğuk savaşın ve nükleer denemelerin olduğu dönemde yapay zekâ çalışmasının konu alındığı önemli bir yapay zekâ filmi.

 7. 7 The Terminator (1984)


  Yapay zekânın dünyayı ele geçireceği korkusunu en fazla yaşattığı bir film. İnsanlığı yok etmeye çalışan kurgusal zekâ ve insanlığın kaderini değiştirmek için gelecek gelen Cyborg’un mücadelesi şuanda bile acaba böyle bir şey olabilir mi diye sorduruyor.

 8. 8 Star Trek: Generations (Uzay Yolu: Yeni Nesil) (1994)


  Zamanın ötesini öngören insansı yapay zekânın Data karakteriyle mükemmel sunumu oldukça ses getirmişti. Sentetik bir varlık olan Data’yı etkileyici oyunculuğuyla Brent Spiner canlandırdı. Yapay zekâ filmi denilince ilk akla gelenlerden.

 9. 9 The Matrix (1999)


  Yapay zekâ filmleri arasında sinemada çığır açmış bir film Matrix. Çekim teknikleri ve aksiyonları ile olayı bir başka boyuta taşımıştı. Sanal mı gerçek mi arasında gidip gelinen filmde izleyenler varoluşun temellerini sorgulayabilir.

 10. 10 A.I. Artificial Intelligence (Yapay Zekâ) (2001)


  İnsansı robotların insanlığa hizmeti için üretilen duygusal öyküleriyle 2001 yılında karşımıza çıkmış bir yapay zekâ filmidir. Yapay zekâ kavramını ön plana çıkmış filmin yönetmenliğini Steven Spielberg üstlenmişti.

 11. 11 I, Robot (Ben, Robot)(2004)


  Del Spooner adlı dedektifin insanlığın hizmetine sunulmuş yapay zekâlı robotların aslında büyük bir tehdit olduğunu kanıtlamak için verdiği mücadeleyi konu alıyor. Isaac Asimov’un aynı isimli kitabından uyarlanmış yapay zekâ filminin başrolünde Will Smith yer alıyor.

 12. 12 Hitchiker’s Guide to the Galaxy (Otostopçunun Galaksi Rehberi) (2005)


  Bilim kurgu meraklılarının Douglas Adams’ın mutlaka okuduğu kitabın uyarladığı yapay zekâ filmi 2005 yılında gösterime girdi. Filmi eğer daha izlemediyseniz eğlenceli sahneleriyle sizi etkileyeceğinden şüpheniz olmasın.

 13. 13 WALL-E (VOL-İ) (2008)


  İzlememenize çok az ihtimal verdiğimiz bir yapay zekâ filmi daha. Animasyon filmleri arasında belki de beyaz perdedeki en iyilerinden olan filmde iki duygusal ve tatlı robotun aşkı komik sahnelerle anlatılıyor.

 14. 14 Robot & Frank (2012)


  Eski hırsız Frank’ın kendine bakmakla görevli yapay zekâlı bir robotla olan maceralarını anlatan film yakın gelecek için teknolojiye dair önemli öngörüler sundu. Bu eğlenceli filmin yönetmen koltuğunda Jake Schreir oturuyor.

 15. 15 The Machine (Ölüm Makinası) (2013)


  Yapay zekâlı robotların insanlardan daha ölümcül ve tehlikeli olduğu gösteren bir yapay zekâ filmi. İngilizlerin Çinlilere karşı savaşlarında bilim insanlarının yapay zekâlı bir ölüm makinası üretmesini konu alıyor.

 16. 16 Her (Aşk) (2013)


  Oscar ödülü almayı başarmış Her, Türkçeye “Aşk” adıyla çevrilebilir. Çok ses getirmeyi başarmış filmde “Yapay zekâ yalnızlığa çözüm olabilir mi?” fikrini çoğu kez kendinize soruyorsunuz. Senaryosu ve oyunculuk performansı ile izlemeyi kesinlikle hak eden bir film.

 17. 17 Ex-Machina (2014)


  Yapay zekânın insanlık üzerine tehdidini gösteren bir başka yapay zekâ filmi. Filmde genç bir programcının yapay zekâ projesinde görevlendirilmesini ve sonrasında pekte yolunda gitmeyen olayları konu ediniyor.

 18. 18 Interstellar (Yıldızlararası) (2014)


  Uzaya dair en fantastik ve etkileyici filmlerden birisi olmayı başarmış Interstellar dahi yönetmen Christopher Nolan’ın başarısına başarı katmıştır. Uzay ve teknolojinin yanında yapay zekânın da öne çıktığı filmim müzikleri de akıldan çıkmayacak kalitede.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

2
2 Paylaşım, 2 Beğeni

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
cagdev

Kodlamayı sevdiği kadar yazı yazmayı da seven adam!

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı