Tüm İnsanlığı Tehdit Eden Hastalık Obezite Hakkında Bilinmesi Gereken 8 Bilgi

Tüm İnsanlığı Tehdit Eden Hastalık Obezite Hakkında Bilinmesi Gereken 8 Bilgi

Günümüzde herkes istenilen vücut yapısına ulaşmak istiyor. Fit bir vücuda ulaşmak isteyen insanlar ne yazık ki bazen başarısız olabiliyor. Bazı insanlar, “Aman fit vücuda sahip olacağımda ne olacak?” diyor. Ancak bu düşünce bizi sağlığımızdan edebilir. Şimdi bu tehdit yani obezite hakkında öğrenmemiz gereken 8 bilgiden bahsedeceğiz.

Vücut Kitle İndeksi 40 Üzerinde Olanlar Obezite Grubunda Sayılıyor

Vücut kitle indeksi

Obezite nedir sorusuna cevap olarak vücut kitle endeksinin 40 üstünde olması verilebilir. Vücudunuzun kütlesini boyunuz metre cinsine bölerek hesaplayabilirsiniz. Çıkan oranda ise sizin kilolu olup olmadığınız ölçülür.  18,5 ve 25 arasındaki değerler ideal kilo olarak kabul edilirken 25 üzeri kilolu kabul edilir. Bu değer 40 ve üzerinde ise obez tehlikesi ile karşı karşıyasınız.

Obez Sayısı 50 Yılda 2 Kat Artmış Durumda

Obezlik iki katına çıktı

Nüfus sayısı bakımından da bakıldığında Dünya’da artan nüfus ile oran karşılaştırılması yaptığımızda bu oranın yüzde 50 artmış olduğunu görüyoruz.

TÜİK Verilerine Göre Ülkemizde de Durum Kötüye Doğru İlerliyor

obezite tüik

Türkiye’de obez oranları 2008 yılında %15,2 gibi düşük bir rakam iken 2014 yılında %31,1 oranında artış göstererek %19,9 gibi dehşet verici rakamlara ulaşmıştır. Artış oranı, kadınlarda %32,3 iken erkeklerde %24 olarak ölçülmüştür. Hatta beslenme alışkanlıklarımızda meydana gelen değişimden dolayı bu sayının sürekli bir şekilde artacağı da tahmin edilmektedir.

Obezite ve Aşırı Kilolar Yüzünden Her Yıl 3 Milyona Yakın İnsan Hayatını Kaybediyor

obezite

Her ne kadar görmezden gelsek de insanlık bu hastalıktan oldukça muzdarip ve yaşanan tüm ölümlerin büyük çoğunluğu bu hastalık kaynaklı.

Sosyolojik Yemek Yeme Alışkanlıkları Obezite Oranlarını Büyük Ölçüde Etkiliyor

obezite sebepleri

Dünya da obezitenin en yaygın olduğu ülkeler Samoa, Tonga, Kiribati gibi Pasifik adalarından oluşuyor. Bu ülkelerde insanların yüzde 90’ı obezite ya da aşırı kilo problemi ile karşı karşıya. Bu durumun temel sebebi adanın bir şey yetiştirmemesi ve ithal olarak beslenmesi. Yüksek orandaki ithalat nedeniyle fiyatlar çok yüksek ve daha ucuz olan fast food noktaları her gün talebe yetişemez durumda. Bu da eninde sonunda orada ikamet eden insanlara aşırı kilo problemi olarak geri dönüyor.

Obezite Sadece Kendisi Gelmiyor Yanında Hastalıklarla Geliyor!

obezite ve hastalıklar

Sağlık problemleri genelde üst üste gelebiliyor. Aşırı kilo alımı da aynı şekilde yanında başka hastalıkları da çağırıyor. Tip 2 diyabet yani obezite, başta bazı kanser türlerini tetiklediği gibi yüksek kan basıncı ya da hipertansyion, kalp rahatsızlıkları, felç, uyku apnesi, metobolik sendrom, karaciğer yağlanması, kireçlenme, böbrek hastalıkları, hamilelikte problemlerde de etkili olabiliyor.

Obeziteyi Tetikleyen Alışkanlıklarımız

obezite tedavisi

Obeziteyi tetikleyen belli başlı faktörlerin başında tabi ki sağlıksız yeme alışkanlıkları, yetersiz uyku, yüksek miktarda stres, ailede obezite geçmişi sayılabilir. Bu etkenler gibi fiziksel aktivite eksikliği, harcanan enerjiden fazla yemek sayılabilir.

Obeziteden Korunmak Mümkün

obeziteden korunma yöntemleri

Obezite de dahi her şeyden kaçmak mümkün olduğu gibi bu hastalıktan da kaçmak mümkün. Yukarıda bulunduğumuz uyarıları dikkate alırsanız eğer obeziteden kolayca kurtulabilirsiniz. 

cagdev

Kodlamayı sevdiği kadar yazı yazmayı da seven adam!

Tüm İnsanlığı Tehdit Eden Hastalık Obezite Hakkında Bilinmesi Gereken 8 Bilgi için yorumlar