National Geographic’e Göre Türkiye’de Ölmeden Önce Görülmesi Gereken 6 Eşsiz Mekân

National Geographic‘in “Ölmeden Önce Görülmesi Gereken Yerler” adlı kitabında kendine yer bulmuş Türkiye’den 6 eşsiz yeri gelin hep birlikte öğrenelim.


1
1 Beğeni

Sadece bizim değil Dünya’nın dikkatini çekmeyi başarmış bu güzide ülke. Binlerce yıllık tarihin, medeniyetin başkentliğini yapmış bu topraklar, içinde bulundurduğu eşsiz yapıtlarla gezmeyi görmeyi fazlasıyla hak ediyor. National Geographic‘in “Ölmeden Önce Görülmesi Gereken Yerler” adlı kitabında kendine yer bulmuş Türkiye’den 6 eşsiz yeri gelin hep birlikte öğrenelim.

 1. 1 Ayasofya: “Kim Bilir Belki de İnşa Edilen Binalar Arasında En Mükemmeli”


  Doğu Roma İmparatorluğunun İstanbul’a yaptığı en büyük ibadethane. Belki de Dünya mimarlık tarihinin en önemli yapıtlarından… Tasarım harikası bu bina olduğu yere tam üç kez inşa edilmiş. Şuan ki halini ise Bizans imparatoru Justinianos (527-565) tarafından İsidoros ve Anthemios’a yaptırılmış. Ayasofya’nın en gösterişli ve en büyük olabilmesi için İmparatorluğun tüm eyaletlerine haber salınmış, en nadide parçaların toplatılması istenmiş. Aspendos, Ephesus gibi Anadolu ve Suriye’deki antik kentlerden gelen parçalar Ayasofya’nın sütun ve mermerleri olarak kullanılmış. Marmara adasından, Afyonda hatta Kuzey Afrika’dan bile parçalar getirilerek bu gösterişli yapıyı inşa etmişler. 537 yılında kilise olarak açılmış daha sonra Osmanlı imparatorluğunda camiye çevrilerek mihrap, vaaz kürsüsü ve maksureler eklenmiştir.

 2. 2 Sümela (Meryem Ana) Manastırı


  Dünya’nın en eski ve önemli manastırlarından biri olan Sümela Manastırı Trabzon-Maçka’da Altındere Vadisi’nde yer alıyor. Rivayete göre buranın inşası birbirinden ayrı iki rahibin rüyalarında Hz. İsa ve Hz Meryem’i Mela dağında görmesiyle başlıyor. Rüyadan etkilenen Barnabas ve Sophronios adlı iki rahibin rüyayı gördükleri yere denizden 1150 m yüksekliğe Sümela Manastırını inşa ettiriyor. anastıra çıkarken o müthiş manzaraya karşı çay içmeyi unutmayın!

 3. 3 Mardin “Gündüzü Gerdandık, Gecesi Seyranlık”


  Bir Artuklu mirası Mardin, Fırat ve Dicle’nin bereketli topraklarında yer aldığı yerleşim yeri. Mardin hem din, hem sanatsal hem de tarihi açıdan birçok eseri içinde barındırdığı gibi tam anlamıyla medeniyetin beşiği olarak kabul edilir. Meşhur İpek Yolu güzergâhında olan Mardin’de beş han ve bir kervansaray vardır. Taşın başkenti olarak kabul edilen bu hoşgörü kentini görmeden ölmeyin bizce de.

 4. 4 Göbeklitepe “Dünya’nın İlk ve En Büyük Tapınağı”


  Neolitik döneme ait olan Göbeklitepe, tarihte bilinen ilk tapınak olma özelliğini taşıyor. Bu nedenle de tarihteki ilk inancın başlangıç kaynağı olarak kabul edilen en büyük tapınak olarak kayıtlara geçmiş durumda. İlk olarak 1963 yılında keşfedilse de önemi 1994 yılından sonra anlaşılmış ve kazı çalışmalarına başlanmış. 60 tonluk sütunların nasıl taşındığı, üstlerinin neden örtüldüğü ve kim tarafından yapıldığı daha anlaşılamamış olsa da kim bilir belki de insanlık tarihinin sırrını çözecek.

 5. 5 Mısır Çarşısı


  Anadolu ve özellikle İstanbul gerek Bizans gerekse Osmanlı zamanında ticaretin merkezi olmuş.Stratejik konumu ve doğal limanları sayesinde denize yakın yerler İstanbul’un konumlanmasında etkili oluştur. Eminönü’n sahil kısmı Bizans dönemlerinden bu yana pazaryeri olarak kullanılmış. Daha çok Mısırdan gelen malların satılmasından dolayı adını Mısır Çarşısı olarak alan yer 1957 yılında yapımına başlanan Yeni Cami Külliyesinin bir parçası olmuştur.

 6. 6 Kapadokya


  60 milyon yıl önce Erciyes, Hasandağı ve Güllüdağ’ın püskürttüğü lav ve küllerin oluşturduğu yumuşak tabakaların milyonlarca yıl boyunca yağmur ve rüzgâr tarafından aşındırılmasıyla ortaya çıkmışKapadokya, doğa ve tarihin bütünleştiği bir yerdir. Coğrafi olaylar Peribacalarını oluştururken, tarihi süreçte, insanlar da bu peribacalarının içlerine evler, kiliseler ve manastırlar oymuş bunları fresklerle süsleyerek binlerce yıllık medeniyetlerin izlerini günümüze taşımıştır. Son olarak buraya geldiğinizde balon ile muhteşem manzaranın tadını çıkararak tarifsiz bir deneyim yaşamayı unutmayın.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

1
1 Beğeni

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
cagdev

Kodlamayı sevdiği kadar yazı yazmayı da seven adam!

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı