500 TL Banknot 2018 de Çıkacak mı?

500 TL Banknot 2018 de Çıkacak mı?

2018‘in ilk çeyreğinden itibaren hızla yükselen dolar ve euro, seçimlerden sonra da pek düşmedi. Açıklanan enflasyon oranları, dövizin bir süre daha aynı çizgide seyir edeceğini gösteriyor. 1 Euro’nun neredeyse 8 TL’ye ulaşması, akıllara “acaba 500 TL banknot çıkacak mı?” sorusunu getiriyor.

500 tl çıkacak mı

Ekonomi şiddetli dalgalanmalar ve belirsizlikler yaşadığında, faiz ve döviz artma eğilimine girer. Borçlanma faizlerinin, enflasyonun ve döviz kurunun yüksek olmasının ortak sonucu, Türk Lirası’nın değer kaybediyor olmasıdır. Bu nedenle geçtiğimiz sene, yani 2017 yılının ilk çeyreğinin bitiminde bir çok ekonomist “Merkez Bankası ya para basacak ya da varlık fonu tahvili çıkaracak” dedi. Eğer Merkez Bankası para bassaydı, yeni bir banknot olarak 500 TL banknot basacağı söyleniyordu.

Ancak geçtiğimiz sene böyle bir şey yaşanmadı. 2018’in 2. çeyreğin geride bıraktığımız günlerde, yine aynı soru akıllara geliyor. Seçim sonrası finansal piyasaların hareketliliğinin dinmemesi, ABD ve Çin arasındaki ticaret savaşı; döviz kuru Türkiye açısından olumsuz etkiliyor. Ne yazık ki de Türk Lirası gelişmekte olan ülkeler arasında en çok değer kaybeden para birimleri arasında yerini alıyor.

500 TL‘lik banknotun basılması konusunda Merkez Bankası ya da diğer resmi kurumlar tarafından yapılmış bir açıklama henüz bulunmamakta. Ancak gözümüzü gazetelerin ekonomi sayfalarından, televizyondaki ve internetteki ekonomi haberlerinden ayırmamakta fayda var.

500 TL Banknot ne zaman çıkacak ?

500 tl banknot

500 TL çıkacak mı çıkmayacak mı soruları son zamanlarda oldukça arttı fakat ekonominin geldiği noktada öngörümüz olarak 500 TL banknot çıkacak gibi görünüyor. Peki 500 TL banknot ne zaman çıkacak? Bu konuda resmi bir bildirim ya da bildirim yok fakat dolardaki ve eurodaki artışa bakılırsa 500 Tl banknot 2018 olmasa da 2019 yılında çıkacak gibi görünüyor.

Bu konu ile ilgili yakından ilgili 500 TL banknot un üzerinde yer alacak görsel için yaratıcı fikirler konusuna göz atabilirsiniz.

500 TL Banknot 2018 de Çıkacak mı? için yorumlar